
Image not available
Toyota 6 Spoke Charcoal Machined 16x7.0 Wheels 6x139.7 Rims with Goodyear Wrangler Territory AT Kevlar 265/70R16 Tires
MFG Number: 42611-04160 - goodyear-wrangler-territory-at-265-70r16In StockWheel & Tire Package
$1,095.00
PRE-OWNEDIn-Store Purchase Only
Visit us at 2600 S Broadway, Denver, CO 80210 or call for details.
In Stock
One-of-a-kind set — available now
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
New, original 16" Toyota 6 Spoke TRD wheels in Charcoal Machined, wrapped in Goodyear Wrangler Territory AT Kevlar 265/70R16 tires.
Package price is $1,095 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Tires are Standard Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Wheels are 16x7.0J with a positive offset ET+25 for a tidy, near fender-flush stance.
Overall diameter is about 30.6" (commonly referred to as a 31").
Bolt pattern is 6x139.7 (also known as 6x5.5 inches).
Confirmed Fitment:
Toyota Tacoma — year 1995 to year 2025
Toyota 4Runner — year 1996 to year 2025
Toyota Sequoia — year 2001 to year 2007
Toyota Tundra — year 2000 to year 2006
Toyota FJ Cruiser — year 2007 to year 2014
Stock-friendly for Toyota 6-lug trucks and SUVs. Will fit GM trucks but we recommend stepping up to 33" tires for a better look.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Alternate styles and color finishes and tire options also in stock — reach out to schedule a free test fitment.
Package price is $1,095 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Tires are Standard Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Wheels are 16x7.0J with a positive offset ET+25 for a tidy, near fender-flush stance.
Overall diameter is about 30.6" (commonly referred to as a 31").
Bolt pattern is 6x139.7 (also known as 6x5.5 inches).
Confirmed Fitment:
Toyota Tacoma — year 1995 to year 2025
Toyota 4Runner — year 1996 to year 2025
Toyota Sequoia — year 2001 to year 2007
Toyota Tundra — year 2000 to year 2006
Toyota FJ Cruiser — year 2007 to year 2014
Stock-friendly for Toyota 6-lug trucks and SUVs. Will fit GM trucks but we recommend stepping up to 33" tires for a better look.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Alternate styles and color finishes and tire options also in stock — reach out to schedule a free test fitment.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Toyota + Goodyear |
|---|---|
| Rim Model | 6 Spoke |
| Rim MFG# | 42611-04160 |
| Bolt Pattern | 6x139.7 |
| Diameter | 16.0" |
| Width | 7.0" |
| Offset | 25mm |
| Center Bore | 106.1mm |
| Finish | Charcoal Machined |
Tire Specifications
| Tire Brand | Goodyear |
|---|---|
| Tire Model | Wrangler Territory AT Kevlar |
| Tire MFG# | goodyear-wrangler-territory-at-265-70r16 |
| Tire Size | 265/70R16 |
| Tire Condition | Like New |