
Image not available
Jeep 5 Y-Spoke Black Machined 17x7.5 Wheels 5x127 Rims with Advanta ATX-850 285/70R17 Tires
MFG Number: 4755586AA - advanta-atx-850-285-70r17In StockWheel & Tire Package
$1,695.00
PRE-OWNEDIn-Store Purchase Only
Visit us at 2600 S Broadway, Denver, CO 80210 or call for details.
In Stock
One-of-a-kind set — available now
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Like new, Set of 5 Original 17" Jeep 5 Y-Spoke wheels in Black Machined snowflake finish, wrapped in Advanta ATX-850 285/70R17 tires.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45 for a tucked, clean stance.
Tires are Passenger Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 33" inches.
Package price is $1,695 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Gladiator — year 2019 to year 2026
Jeep Wrangler — year 2007 to year 2026
Jeep Grand Cherokee — year 1999 to year 2022
Will also fit:
Chrysler Voyager — year 2020 to year 2026
Chrysler Pacifica — year 2004 to year 2026
Chrysler Town & Country — year 2008 to year 2016
Jeep Commander — year 2005 to year 2010
Ram C/V — year 2013 to year 2018
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
You can always swing by to confirm fitment or ask about alternate tire sizes, brands, or different wheel finishes.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45 for a tucked, clean stance.
Tires are Passenger Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 33" inches.
Package price is $1,695 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Gladiator — year 2019 to year 2026
Jeep Wrangler — year 2007 to year 2026
Jeep Grand Cherokee — year 1999 to year 2022
Will also fit:
Chrysler Voyager — year 2020 to year 2026
Chrysler Pacifica — year 2004 to year 2026
Chrysler Town & Country — year 2008 to year 2016
Jeep Commander — year 2005 to year 2010
Ram C/V — year 2013 to year 2018
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
You can always swing by to confirm fitment or ask about alternate tire sizes, brands, or different wheel finishes.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Jeep + Advanta |
|---|---|
| Rim Model | 5 Y-Spoke |
| Rim MFG# | 4755586AA |
| Bolt Pattern | 5x127 |
| Diameter | 17.0" |
| Width | 7.5" |
| Offset | 44.45mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Finish | Black Machined |
Tire Specifications
| Tire Brand | Advanta |
|---|---|
| Tire Model | ATX-850 |
| Tire MFG# | advanta-atx-850-285-70r17 |
| Tire Size | 285/70R17 |
| Load Range | P |
| Tire Condition | New |