
Image not available
Jeep 5 Double Spoke Black Polished 17x7.5 Wheels 5x127 Rims with BFGoodrich All-Terrain T/A KO3 285/70R17 Tires
MFG Number: 6BZ401XFAA - bfgoodrich-all-terrain-ta-ko3-285-70r17In StockWheel & Tire Package
$1,695.00
PRE-OWNEDIn-Store Purchase Only
Visit us at 2600 S Broadway, Denver, CO 80210 or call for details.
In Stock
One-of-a-kind set — available now
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Set of 5, Like New Original 17" Jeep Wrangler Wheels 6BZ40TRMAA rims in Black and Silver Detail finish, wrapped in BFGoodrich All Terrain T/A KO3 285/70R17 tires.
Price is 1695 before tax for the full set o 5.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
Tires are Load Range C, 6 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions. Tires have excellent tread on them, removed at first rotation.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45mm for a tucked, clean stance.
Overall diameter is about 32.7" (commonly referred to as a 33").
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Wrangler TJ — year 1997 to year 2006
Jeep Wrangler JK — year 2007 to year 2018
Jeep Wrangler JL — year 2018 to year 2026
Jeep Gladiator JT — year 2020 to year 2026
Set of 5 Wheels and tires
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Message to confirm fitment or to ask about alternate tire sizes, brands, or different wheel finishes.
Price is 1695 before tax for the full set o 5.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
Tires are Load Range C, 6 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions. Tires have excellent tread on them, removed at first rotation.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45mm for a tucked, clean stance.
Overall diameter is about 32.7" (commonly referred to as a 33").
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Wrangler TJ — year 1997 to year 2006
Jeep Wrangler JK — year 2007 to year 2018
Jeep Wrangler JL — year 2018 to year 2026
Jeep Gladiator JT — year 2020 to year 2026
Set of 5 Wheels and tires
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Message to confirm fitment or to ask about alternate tire sizes, brands, or different wheel finishes.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Jeep + BFGoodrich |
|---|---|
| Rim Model | 5 Double Spoke |
| Rim MFG# | 6BZ401XFAA |
| Bolt Pattern | 5x127 |
| Diameter | 17.0" |
| Width | 7.5" |
| Offset | 44.45mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Finish | Black Polished |
Tire Specifications
| Tire Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tire Model | All-Terrain T/A KO3 |
| Tire MFG# | bfgoodrich-all-terrain-ta-ko3-285-70r17 |
| Tire Size | 285/70R17 |
| Load Range | C |
| Tire Condition | Like New |