
Image not available
Black Rhino Warlord Gunmetal 17x9.0 Wheels 5x127 Rims with AMP Terrain Attack R/T 35X12.50R17LT Tires
MFG Number: 1790WAR-25127G71 - 35-125017AMP/RTEIn StockWheel & Tire Package
$1,795.00
PRE-OWNEDIn-Store Purchase Only
Visit us at 2600 S Broadway, Denver, CO 80210 or call for details.
In Stock
One-of-a-kind set — available now
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Like new 17" Black Rhino Warlord wheels in Gunmetal, 0, wrapped in AMP Terrain Attack R/T 35X12.50R17LT tires.
Tires are Load Range E, 10 ply — all-weather traction with aggressive off-road capability.
Overall diameter is about 35" inches.
Package price is $1,795 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 17x9.0J with a negative offset ET-12 for an aggressive, wide stance and deeper lip.
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Wrangler JL — year 2018 to year 2026
Jeep Gladiator JT — year 2020 to year 2026
Jeep Wrangler TJ — year 1997 to year 2006
Jeep Wrangler JK — year 2007 to year 2018
Great match for trims like Sport, Sahara, Rubicon, Willys, Rubicon 392, Rubicon X, Mojave, High Altitude.
These wheels will fit perfectly on some stock Jeeps but most will require a minor lift years 2007 to newest 2025 JK and JL Jeep Wrangler Rubicon as well as the Jeep Gladiator truck.
35" tires may require a level kit, lift kit, or minor trimming depending on the vehicle and trim package.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Swing by and ask any.
Tires are Load Range E, 10 ply — all-weather traction with aggressive off-road capability.
Overall diameter is about 35" inches.
Package price is $1,795 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 17x9.0J with a negative offset ET-12 for an aggressive, wide stance and deeper lip.
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Wrangler JL — year 2018 to year 2026
Jeep Gladiator JT — year 2020 to year 2026
Jeep Wrangler TJ — year 1997 to year 2006
Jeep Wrangler JK — year 2007 to year 2018
Great match for trims like Sport, Sahara, Rubicon, Willys, Rubicon 392, Rubicon X, Mojave, High Altitude.
These wheels will fit perfectly on some stock Jeeps but most will require a minor lift years 2007 to newest 2025 JK and JL Jeep Wrangler Rubicon as well as the Jeep Gladiator truck.
35" tires may require a level kit, lift kit, or minor trimming depending on the vehicle and trim package.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Swing by and ask any.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Black Rhino + AMP |
|---|---|
| Rim Model | Warlord |
| Rim MFG# | 1790WAR-25127G71 |
| Bolt Pattern | 5x127 |
| Diameter | 17.0" |
| Width | 9.0" |
| Offset | -12mm |
| Center Bore | 71.50mm |
| Finish | Gunmetal |
Tire Specifications
| Tire Brand | AMP |
|---|---|
| Tire Model | Terrain Attack R/T |
| Tire MFG# | 35-125017AMP/RTE |
| Tire Size | 35X12.50R17LT |
| Load Range | E |
| Tire Condition | New |