
Image not available
New 17" Ford F150 Wheels BASTA RF3 Rims A/T Tires 33" Expedition 6x135
MFG Number: RF3BRZBR-178565+18In StockWheel & Tire Package
MSRP: $2,280.00
$2,095.00
In Stock
Only 4 left in stock
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Rim: BASTA RF3 17x8.5 | Bolt: 6x135 | ET+18 | Finish: Bronze with Black Ring | Tire: Falken Wildpeak A/T4W | Size: 285/70R17
Brand new 17" BASTA RF3 wheels in Bronze with Black Ring (Polished Silver or Black are also available), wrapped in Falken Wildpeak A/T4W tires size 285/70R17, New.
Package price is only $2,095 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Tires are Standard Passenger Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Wheels are 17x8.5J with a positive offset ET+18 for a tidy, near factory-flush stance.
Overall diameter is about 33" inches.
Bolt pattern is 6x135 (also known as 6x5.31 inches).
Confirmed fitment:
Ford F-150 — year 1997 to year 2026
Ford Expedition — year 1996 to year 2026
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Alternate styles and color finishes and tire options also in stock — reach out to schedule a free test fitment.
Brand new 17" BASTA RF3 wheels in Bronze with Black Ring (Polished Silver or Black are also available), wrapped in Falken Wildpeak A/T4W tires size 285/70R17, New.
Package price is only $2,095 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Tires are Standard Passenger Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Wheels are 17x8.5J with a positive offset ET+18 for a tidy, near factory-flush stance.
Overall diameter is about 33" inches.
Bolt pattern is 6x135 (also known as 6x5.31 inches).
Confirmed fitment:
Ford F-150 — year 1997 to year 2026
Ford Expedition — year 1996 to year 2026
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Alternate styles and color finishes and tire options also in stock — reach out to schedule a free test fitment.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | BASTA |
|---|---|
| Rim Model | RF3 |
| Rim MFG# | RF3BRZBR-178565+18 |
| Bolt Pattern | 6x135 |
| Diameter | 17" |
| Width | 8.5" |
| Offset | +18mm |
| Center Bore | 87.1mm |
| Finish | Bronze with Black Ring |
| MSRP per Wheel | $249.00 |
Tire Specifications
| Tire Brand | Falken |
|---|---|
| Tire Model | Wildpeak A/T4W |
| Tire Size | 285/70R17 |
| Tire Type | All Terrain |
| Tire Condition | New |
| MSRP per Tire | $321.00 |