
Image not available
Jeep 10 Spoke Black Machined 17x7.5 Wheels 5x127 Rims with BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 315/70R17 Tires
MFG Number: 4755602AA - bfgoodrich-all-terrain-ta-ko2-2-315-70r17In StockWheel & Tire Package
$1,995.00
In Stock
Only 1 left in stock
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Brand new, Set of 5, Original 17" Jeep 10 Spoke wheels in Black Machined, wrapped in factory BFGoodrich All-Terrain T/A KO2 315/70R17 tires, Load C.
Tires are Standard Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 34.4" (commonly referred to as a 35").
This is a 4k package at the dealer,
Package price is only $1,995 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Gladiator — year 2019 to year 2026
Jeep Wrangler — year 2007 to year 2026
Trims such as Rubicon, Sahara, 4xe, 392, Moab, Mojave, Recon, Willys, and more should clear no issue. The base package would require either smaller tires, a lift, or some trimming, all of which are available.
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
Chrysler Pacifica — year 2004 to year 2026
Chrysler Town & Country — year 2008 to year 2016
Chrysler Voyager — year 2020 to year 2026
Jeep Commander — year 2005 to year 2010
Jeep Grand Cherokee — year 1999 to year 2022
Ram C/V — year 2013 to year 2018
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Schedule a free test fitment.
Tires are Standard Load — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 34.4" (commonly referred to as a 35").
This is a 4k package at the dealer,
Package price is only $1,995 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 17x7.5J with a high positive offset ET+44.45 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 5x127 (also known as 5x5 inches).
Confirmed fitment:
Jeep Gladiator — year 2019 to year 2026
Jeep Wrangler — year 2007 to year 2026
Trims such as Rubicon, Sahara, 4xe, 392, Moab, Mojave, Recon, Willys, and more should clear no issue. The base package would require either smaller tires, a lift, or some trimming, all of which are available.
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
Chrysler Pacifica — year 2004 to year 2026
Chrysler Town & Country — year 2008 to year 2016
Chrysler Voyager — year 2020 to year 2026
Jeep Commander — year 2005 to year 2010
Jeep Grand Cherokee — year 1999 to year 2022
Ram C/V — year 2013 to year 2018
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Schedule a free test fitment.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Jeep + BFGoodrich |
|---|---|
| Rim Model | 10 Spoke |
| Rim MFG# | 4755602AA |
| Bolt Pattern | 5x127 |
| Diameter | 17.0" |
| Width | 7.5" |
| Offset | 44.45mm |
| Center Bore | 71.5mm |
| Finish | Black Machined |
Tire Specifications
| Tire Brand | BFGoodrich |
|---|---|
| Tire Model | All-Terrain T/A KO2 |
| Tire MFG# | bfgoodrich-all-terrain-ta-ko2-2-315-70r17 |
| Tire Size | 315/70R17 |
| Tire Condition | New |