
Image not available
General Motors F Wheel Black 19.5x6.75 Wheels 8x275 Rims with Continental Conti HSR 5 225/70R19.5 Tires
MFG Number: 19407298 - 05124460000In StockWheel & Tire Package
$1,795.00
In Stock
Only 1 left in stock
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Brand new 19.5" General Motors Alcoa Steel wheels in Black, 5, wrapped in Continental Conti HSR 5 225/70R19.5 tires.
Tires are Load Range G, 14 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 32" inches.
This package retails over 5,300 from the dealer. Tires alone are $3,200.
Our Package price is only $1,795 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 19.5x6.75J with a high positive offset ET+147 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 8x275mm
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
GMC TopKick C5500 — year 2003 to year 2009
GMC TopKick C6500 — year 2003 to year 2009
International CV Series — year 2019 to year 2026
Chevy Silverado 6500HD — year 2019 to year 2026
Chevy Silverado 4500HD — year 2019 to year 2026
Ram Chassis cab — year 2013 to year 2018
Chevy Silverado 5500HD — year 2019 to year 2026
Popular with fleet and delivery-truck operators — box trucks, work trucks, and medium-duty haulers. Great pickup for commercial buyers running multiple vehicles.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Swing by and ask any.
Tires are Load Range G, 14 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 32" inches.
This package retails over 5,300 from the dealer. Tires alone are $3,200.
Our Package price is only $1,795 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 19.5x6.75J with a high positive offset ET+147 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 8x275mm
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
GMC TopKick C5500 — year 2003 to year 2009
GMC TopKick C6500 — year 2003 to year 2009
International CV Series — year 2019 to year 2026
Chevy Silverado 6500HD — year 2019 to year 2026
Chevy Silverado 4500HD — year 2019 to year 2026
Ram Chassis cab — year 2013 to year 2018
Chevy Silverado 5500HD — year 2019 to year 2026
Popular with fleet and delivery-truck operators — box trucks, work trucks, and medium-duty haulers. Great pickup for commercial buyers running multiple vehicles.
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Have any questions? Swing by and ask any.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | General Motors + Continental |
|---|---|
| Rim Model | F Wheel |
| Rim MFG# | 19407298 |
| Bolt Pattern | 8x275 |
| Diameter | 19.5" |
| Width | 6.75" |
| Offset | 147mm |
| Center Bore | 220.98mm |
| Finish | Black |
Tire Specifications
| Tire Brand | Continental |
|---|---|
| Tire Model | Conti HSR 5 |
| Tire MFG# | 05124460000 |
| Tire Size | 225/70R19.5 |
| Load Range | G |
| Tire Condition | New |