
Image not available
Dodge-Ram 8 Spoke Powder Coat Black 20x8.0 Wheels 8x165.1 Rims with Firestone Destination A/T2 285/60R20 Tires
MFG Number: 6MH99RXFAA - firestone-destination-at2-285-60r20In StockWheel & Tire Package
$1,995.00
In Stock
Only 1 left in stock
Dispatch within 24 Hours
Your product will be shipped quickly.
3-Year Warranty
Product is covered with warranty conditions.
Why Shop With Us
Fast Shipping
Quick dispatch and reliable delivery to your location.
Easy Return
Hassle-free returns within 30 days of purchase.
Warranty Policy
Comprehensive warranty coverage for peace of mind.
Product Information
Product Description
Brand new 20" Dodge-Ram 8 Spoke Laramie Midnight Black wheels factory finish, wrapped in original Firestone Destination A/T2 285/60R20 tires with less than 5 miles on them only.
Tires are Load Range E, 10 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 33.5" (commonly referred to as a 34").
Package price is $1,995 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 20x8.0J with a high positive offset ET+54.65 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 8x165.1 (also known as 8x6.5 inches).
Confirmed fitment:
Dodge Ram 2500 — year 1994 to year 2010
Ram 3500 — year 2011 to year 2026
Ram 2500 — year 2011 to year 2026
Dodge Ram 3500 — year 2003 to year 2010
GMC Sierra 2500HD — year 2007 to year 2019
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
Chevy Suburban 2500 — year 2007 to year 2009
Hummer H2 — year 2002 to year 2009
Hummer H1 — year 1992 to year 2006
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Want to see them on your vehicle? Complimentary test fitment, just reach out.
Tires are Load Range E, 10 ply — all-weather traction, amazing off-road including Mud, Snow, and Rain conditions.
Overall diameter is about 33.5" (commonly referred to as a 34").
Package price is $1,995 before tax or installation if you need it.
Cash, Zelle, or card (+2%) accepted.
0% interest financing available for 100 days.
Wheels are 20x8.0J with a high positive offset ET+54.65 for a tucked, clean stance.
Bolt pattern is 8x165.1 (also known as 8x6.5 inches).
Confirmed fitment:
Dodge Ram 2500 — year 1994 to year 2010
Ram 3500 — year 2011 to year 2026
Ram 2500 — year 2011 to year 2026
Dodge Ram 3500 — year 2003 to year 2010
GMC Sierra 2500HD — year 2007 to year 2019
Will also fit the following vehicles if paired with smaller or bigger tires:
Chevy Suburban 2500 — year 2007 to year 2009
Hummer H2 — year 2002 to year 2009
Hummer H1 — year 1992 to year 2006
Installation, test fitment, TPMS service, and lug nuts available.
Want to see them on your vehicle? Complimentary test fitment, just reach out.
Technical Specifications
Rim Specifications
| Rim Brand | Dodge-Ram + Firestone |
|---|---|
| Rim Model | 8 Spoke |
| Rim MFG# | 6MH99RXFAA |
| Bolt Pattern | 8x165.1 |
| Diameter | 20.0" |
| Width | 8.0" |
| Offset | 54.65mm |
| Center Bore | 121.3mm |
| Finish | Powder Coat Black |
Tire Specifications
| Tire Brand | Firestone |
|---|---|
| Tire Model | Destination A/T2 |
| Tire MFG# | firestone-destination-at2-285-60r20 |
| Tire Size | 285/60R20 |
| Load Range | E |
| Tire Condition | New |